O nás - Jednota Sokol Bánovce nad Bebravou

Prvopočiatky bánovskej hádzanej sa datujú do roku 1933, keď pri futbalovom klube vznikol odbor ženskej hádzanej. Jednalo sa o hádzanú, ktorú hralo 11 hráčok na futbalovom ihrisku a s inými pravidlami, ako platia pri súčasnej forme tejto hry. Hráčsky káder tvorili prevažne dievčatá-žiačky OU Zornica, ktoré neskôr prešli do novovytvoreného družstva žien. Postupne sa o tento druh športu začali zaujímať aj žiačky miestnych a okolitých základných škôl, z ktorých boli vytvárané ďalšie mládežnícke družstvá.

 

MOL CZ/SK Liga 2017/2018

...

Slovensko-česká interliga 2010/11

V prvej sezóne existencie 2009/10, ženy vyhrali I.ligu a postúpili do WHIL. Ďalšia sezóna bola úspešná, ale zároveň aj posledná. Ženy skončili vo WHIL na 6.mieste a v slovenskom play-off, v súboji o tretie miesto porazili ŠKP Bratislava. Následne vedenie klubu odhlásilo všetky družstvá zo súťaží a tak ostali fanúšikovia v sezóne 2011/12 bez ženskej hádzanej. V tom čase už bola našťastie rozbehnutá ženská hádzaná v Uhrovci, kde v roku 2008 založili funkcionári na čele s bývalým trénerom Bánoviec Ing.Richardom Makýšom klub HK Cartrans Uhrovec, s cieľom byť „farmou“ Jednoty Sokol Gabor. Kluby však nenašli spoločnú reč a Uhrovec sa tak stal pôsobiskom pre mnohé „nepotrebné“ hráčky z Bánoviec a postupne sa z posledného miesta v II.lige stal v sezóne 2011/12 víťazom tejto súťaže. Následne odstúpil prvoligovú licenciu Jednote Sokol Gabor a tak sa ženská hádzaná od sezóny 2012/13 vrátila späť do okresného mesta

Slovensko-česká interliga 2003/04 - 2005/06

Obrovský úspech sme dosiahli aj v súťaži stredných škôl. V rokoch 2002, 2003 a 2004 sme boli vo finále spolu s Michalovcami a v roku 2003 sme získali titul majsteriek Slovenska. Sezóna 2003/04 bola začiatkom nášho účinkovania vo WHIL, nakoľko Inter Bratislava sa z finančných dôvodov neprihlásil a my sme uvoľnené miesto prijali. V prvej úspešnej sezóne sme so ziskom 17 bodov skončili na celkovom 8.mieste a v slovenskej časti na 5.mieste. V dvoch nasledujúcich sezónach skončila zo zdravotných dôvodov naša najväčšia opora I.Tomašovičová a následne odišla už ako reprezentantka aj S.Antalová do majstrovskej Šale.

1996 - 2000

Od roku 1996 sa zmenil aj názov z TJ Slávia Zornica na Jednota Sokol Zornica a od roku 1998 na Jednota Sokol Gabor. S novým sponzorom prišli aj nové ambície, ktorých vrcholom bolo v sezóne 1999/2000 víťazstvo v I.lige a potom postup cez baráž do Slovenskej extraligy.

Od roku 1968 ďalej

Začiatkom novodobej ženskej hádzanej v Bánovciach n/Bebr. bola sezóna 1960/61, kedy sa tomuto športu začala venovať skupina zanietencov pod vedením p.Teodora Valacha pri bývalej TJ Iskra Zornica. Hráčsky káder tvorili prevažne dievčatá-žiačky OU Zornica, ktoré neskôr prešli do novovytvoreného družstva žien. Postupne sa o tento druh športu začali zaujímať aj žiačky miestnych a okolitých základných škôl, z ktorých boli vytvárané ďalšie mládežnícke družstvá. Vďaka systematickej a koncepčnej práci nedali úspechy na seba dlho čakať. V sezóne 1966/67 družstvo žien vedené Teodorom Valachom postúpilo po prvý krát do divízie a tento úspech zopakoval kolektív pod vedením Ivana Ivanova v sezóne 1968/69. Skok medzi slovenskú elitu už pod hlavičkou TJ Slávia Zornica znamenal postup do Slovenskej národnej ligy v sezóne 1975/76. V nasledujúcich rokoch patrilo družstvo Bánoviec medzi špičku SNL a v sezóne 1981/82 chýbali len dva góly v súboji s vtedy úspešným Duslom Šaľa k postupu do celoštátnej I.ligy.

1. liga 2012/13 - 2016/17

V nasledujúcich piatich sezónach sa začala nanovo budovať mládežnícka základňa tak, aby v každej kategórii mal klub v súťaži prihlásené družstvo a aby bol z dorastu zabezpečený prílev hráčok do družstva žien. Ženy sa po piatich sezónach v I.lige stali v ročníku 2016-17 jej víťazkami a postúpili do MOL ligy.

1. liga 2006/07 - 2009/10

Od sezóny 2006/07 sme boli opäť len prvoligové. Koncom roka 2008 vznikol na území mesta nový športový subjekt Bánovský hádzanársky klub Gabor, ktorý plánoval vybudovať profesionálne družstvo na najvyššej úrovni. Väčšina hráčok družstva žien Sokola Gabor prestúpila do nového klubu a takisto aj mládežnícke družstvá. V prvej sezóne existencie 2009/10, ženy vyhrali I.ligu a postúpili do WHIL.
Extraliga hádzanárok 2000/01

Účinkovanie v najvyššej súťaži trvalo len na jednu sezónu, ale naše hráčky sa ukázali v dobrom svetle a v ďalšej sezóne opať suverénne vyhrali I.ligu. V baráži o WHIL sme neuspeli s Nitrou.
80-te až 90-te roky

Žiaľ, i keď práca s družstvom žien bola v tomto období na vysokej úrovni, zabudlo sa na mládež a postupné dopĺňanie kádra žien vlastnými odchovankyňami, čo vyústilo do krízy v rokoch 1989-1992, keď ženy zostali v SNL len vďaka reorganizácii súťaže. V 80-tych rokoch bolo určitou nádejou družstvo mladších dorasteniek, ktoré v sezóne 1983/84 hralo I.dorasteneckú ligu pod vedením trénera Jozefa Podvorečného, no v tej istej sezóne z ligy aj vypadlo. Dievčatá z tohto kádra sa žiaľ len v minimálnom počte uplatnili v kategórii žien resp. odišli hrať najvyššiu súťaž ako napr.J.Gránska do Jednoty Trenčín. Ďalšou nádejou bolo družstvo starších dorasteniek, ktoré v sezóne 1991/92 vyhralo krajské majstrovstvá a v ďalšej sezóne skončilo v 16 člennej dorasteneckej lige na peknom 9.mieste a tým zavŕšilo svoje osemročné účinkovanie v mládežníckych kategóriách pod vedením trénera Ing.Richarda Makýša a stalo sa základom novosatvoriaceho družstva žien a začalo vlastne písať ďalšiu, krajšiu časť novodobej histórie bánovskej hádzanej. Káder žien bol postupne dopĺňaný aj z vonku. Pre veľkú hádzanú sme objavili vtedy neznámu Lýdiu Fábryovú, ktorá viac ako dve sezóny pôsobila v našom klube a potom pokračovala v Partizánskom a postupne sa vypracovala na oporu reprezentácie a v roku 2012 bola vyhlásená za najlepšiu hádzanárku Slovenska.

Začiatok - 2.mája 1933

Prvopočiatky bánovskej hádzanej sa datujú do roku 1933, keď pri futbalovom klube vznikol odbor ženskej hádzanej. Dňa 2.mája 1933 bol založený prvý hádzanársky oddiel, ne čele ktorého stála sl.Rosenbaumová. Jednalo sa o hádzanú, ktorú hralo 11 hráčok na futbalovom ihrisku a s inými pravidlami, ako platia pri súčasnej forme tejto hry.

Výsledky MOL liga

KontaktyNájdete nás na

  Adresa haly:
Ferka Urbánka 1,
Bánovce nad Bebravou, 95701

  www.hadzanabanovce.sk

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.